Belišćani u trileru nanjeli prvi poraz Požegi!

Što reći, koju posluku porati?! Svima dobro znana rečenica bila bi najbolji početak ovog izvještaja. Kakva utakmica u Belišću…

Belisce-Pozega12mj2014
Odlični navijači bili su 6. igrač Belišća svih 45 minuta!

Pravi derbi, pravu mušku utakmicu, punu neizvjesnosti odigrale su ekipe Belišća i Požege. Gosti su došli u Belišće bez ijednog poraza u dosadašnjim utakmicama i bez dvojice igrača, Norca i Pezera, no bio je to dvosjekli mač za domaću ekipu pa je trener Katalenić imao zadatak više kako igrače motivirati da budu maksimalno ozbiljni, bez obzira na izostanke kod gostiju.
Već nekoliko dana prije utakmice obje ekipe najavile su svoje navijače u dvorani, a s obzirom na sami značaj utakmice, taj podatatak o navijačima samo je dodatno podgrijao atmosferu. Belišćanski Baraberi okupili su se u velikom broju i od prve do zadnje minute svojim su odličnim navijanjem bili apsolutna prevaga za domaću ekipu i definitivno njezin šesti igrač na terenu.
Belišće je nešto bolje otvorilo utakmicu i nošeni tricama Marka Solde održavali su prednost na svojoj strani, ali žilavi gosti polako su pred kraj prve četvrtine smanjili prednost, da bi se u drugih deset minuta potpuno vratili u utakmicu te vrlo brzo i poveli. Nervoza je bila očita i sa jedne i sa druge strane, što je s obzirom na značaj utakmice bilo sasvim očekivano, pa je tako domaća ekipa zabilježila nešto veći broj promašenih zicera i slobodnih bacanja, što ju je na kraju koštalo izgubljene druge četvrtine i odlaska na poluvrijeme sa minus 4. Niti jedna ekipa nije se uspjela značajnije rezultatski odvojiti pa je bilo sasvim jasno da će gledatelji gledati neizvjesnu utakmicu do samoga kraja, što se i dogodilo.
U drugo poluvrijeme crveni su ušli odlično, kako u napadu, tako i u obrani. Trice su ponovno sijevale sa svih strana, obrana je odrađivala svoje zadatke, a gosti se nisu najbolje snalazili i njihova prednost polako se topila i voda je krenula na mlin domaće ekipe, a rezultat svega je dobivena treća četvrtina rezultatom 31:19. I kada su svi u dvorani pomislili da će Belišće utakmicu mirno privesti kraju, gosti su se probudili. Sa nekoliko su se trica i zabijenih koševa iz drugih napada vratili u utakmicu, da bi nekoliko minuta prije kraja i poveli sa minimalnom razlikom i imali sve u svojim rukama. No, domaća ekipa nije tako mislila. Pri rezultatu 82:85, Belišće je imalo zadnji napad i 20-ak sekundi da se vrati u utakmicu. Marko Soldo odigrao je odličnu akciju i samo nekoliko sekundi prije zvuka sirene pogodio tricu za veliko slavlje i oduševljenje svih u dvorani te odveo utakmicu u produžetke. U dodatnih pet minuta igrala se igra koš za koš i to doslovno, ali za nijansu koncentriraniji i u nekoliko navrata s(p)retniji gosti opet su imali sve u svojim rukama i priliku za pobjedu, ali po drugi puta Belišće se vratilo iz mrtvih. Nošeni fanatičnim navijanjem svojih navijača odigrali su odličnih zadnjih 60 sekundi utakmice.
Pri rezultatu 91:93 za Požegu, na isteku napada Goran Vidaković postigao je vrijednu tricu za potpuni preokret i vodstvo 94:93 i Belišćanima je ostalo samo da se obrane u preostalih dvadesetak sekundi, što su i učinili. Gosti slijedeći napad nisu uspjeli realizirati, a Toni Gradinjan imao je lak zadatak i u kontri definitivno zabio zadnji čavao u lijes Požege i veliko slavlje moglo je započeti.
Veliki karakter i ovoga puta pokazala je domaća ekipa, koja se dva puta uspjela vraćati iz minusa i praktički u zadnjim trenucima u dvije vrlo važne situacije, tricama, prvo Solde, a onda i Vidakovića, donijela radost sebi i svojim navijačima. Druga bitna stvar iz svega ovoga je atmosfera u dvorani. Još od zadnjih kvalifikacija nije bilo ovakve atmosfere u dvorani… Puna dvorana, pozitivno nabrijana atmosfera, glasno navijanje, neizvjesna utakmica do posljednjeg napada bile su činjenice koje su obilježile veliki derbi… Odlična domaća navijačka skupina Baraberi pokazala je kako se navija za svoj klub. Svih 45 minuta bili su šesti igrač Belišća i velike zasluge idu i njima za ovu pobjedu i nadamo se da će se i dalje ukazivati na utakmicama Belišćanskih košarkaša.
Najbolji igrač utakmice bio je Marko Soldo sa 31 poenom, od čega 7 trica, Damir Markota dodao je 18, Marko Mikulić 14, a Kristijan Preglej i Goran Vidaković svaki po 11. Goste su predvodili Štivičić sa 23 i Čališ sa 22 poena.
Ovom pobjedom Belišće se na tablici utakmica u konkurenciji izjednačilo sa ekipom Požege na prvom mjestu i to sa sedam pobjeda i samo jednim porazom. Slijedeće kolo ekipa Belišća gostuje u Osijeku, kod Olimpa, a za dva tjedna u posljednjem kolu prvoga dijela u svojoj dvorani dočekuju ekipu Virovitice.

BELIŠĆE-POŽEGA 98:93 (21:18,17:24,31:19,16:24,13:8)

BELIŠĆE: A.Soldo, Blažević 6, N. Gradinjan 2, Vidaković 11, Funtak 2, Markota 18, Mikulić 14, Preglej 11, Vezmarović, M. Soldo 31, T. Gradinjan 3.

POŽEGA: Gorjanac, Kojanović 4, Rich 14, S. Soldo 11, Abramović, Jozić, Čališ 22, Bušić 16, Pejnović 3, Štivičić 23.